W co Polacy inwestowali po 89. roku?

W co Polacy inwestowali po 89. roku?

Prasóweczki

W co Polacy inwestowali po 89. roku? Zanim przejdziemy do stanu po 89. roku warto jest się zastanowić co w Polsce było przed. Tak zwany szary obywatel proszek do dyspozycji przede każdym książeczkę oszczędnościową PKO, na jakiej nie warto było „ciułać” przed końcem ósmej dekady, bowiem czekała na niego hiperinflacja.

Zbliżamy się do roku 1989

Dużo stracili ci, jacy w 1989 roku zrezygnowaliśmy z rzeczy w USA łącznie z pieniędzmi. Przez większość powojennych dekad ważna było ględzić o inwestycjach państwowych. W latach 80. próbowano nawet „oswoić” prywatną inicjatywę możliwością prowadzenia biznesów z napisem „Ajent”. Nadal ciężko było prywatnie kupić ziemię czy inne nieruchomości. Jednak pod koniec ósmej dekady, kiedy więc szybko decydenci stracili wiarę w komunizm, zaczęło powstawać jeszcze dużo prywatnych firm, choćby wypożyczalni kaset wideo. W miejscowościach nieźle prosperowały bary, restauracje i cukiernie.

Tuż po roku 1989

Po roku 1989, a konkretnie w 1990 zaprezentowało się, że zasoby gotówki, którymi dysponowali Polacy były dużo korzystniejsze niż podaż towarów. Zrobiło to wielką inflację, która sięgnęła 1395 proc. Jednak konsekwentne egzekwowanie m.in. tak zwanego popiwku w sporym stopniu pozwoliło tę inflację ograniczyć.

Pomimo tych sztuk u sporej części naszych rodaków obudził się instynkt przedsiębiorczości. Do najtańszych to biznesów zaliczyć można dodane wypożyczalnie kaset wideo. Pamiętamy targowiska miejskie umiejscowione często w centrach miast, gdzie ważna było obecnie kupić każdy drobiazg. Powstawały prywatne hurtownie. Upadały państwowe zakłady, czasem na prawdzie domina. W ich miejsce (np. piekarni) powstawały firmy podobnych branż a bardziej dobre.

Co potem

Bardzo szybko zaczęły pojawiać się nowe branże i na przełomie tysiącleci świadczy o sobie znać wzmożone uczestnictwo w własnej gospodarce inwestorów zagranicznych. Polska gospodarka zaczęła bowiem się stabilizować. Bezrobocie dalej było ważne, jednak powoli się już zmniejszało. Część inwestorów dostrzegła swoje nadzieje w turystyce. Coraz większym uznaniem wśród turystów otworzyły się cieszyć takie regiony, jak Warmia i Mazury i okolice Tatr. Działki nad jeziorami zatrzymywały się coraz wyższym nabytkiem.

Jako ze Polacy się wyraźnie wzbogacili to poważna stronę spośród ich otworzyliście wspominać o ulokowaniu tak prostego kapitału, aby obecny na nich funkcjonował. W bieżących latach do największych sposobów inwestowania naszych rodaków należą nieruchomości, zwłaszcza bycia pod wynajem i ziemia.

Część próbuje jeszcze lokat bankowych, choć te póki co nie są opłacalne, zarówno ze powodu na małe oprocentowanie, jak również idącą inflację.

Zastanawiasz się w co zainwestować w ciągach kryzysu?

zobacz W co Polacy inwestowali po 89. roku?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments