Województwo świętokrzyskie słynie z wielu frajd i ciekawostek historycznych. To pomieszczenie, które nie istnieje właściwie ciekawe jak własne w Polsce, przecież posiada moc do zaoferowania. Teren, na którym nie spotkamy jeszcze ogromnej ilości turystów pozostaje wciąż nieodkryty.
Perły historii – Kielce, Sandomierz i Opatów.
Odwiedzając województwo świętokrzyskie, nie możemy pominąć stolicy. Kielce to miasto o bogatej historii, w którym łączyły się losy Polaków i Żydów. Prawa miejskie uzyskały w 1364 roku, a przez wieki stanowiły własność biskupów krakowskich. Naprawdę warto odwiedzić Rynek, istniejący od połowy XII wieku. W 1800 roku całkowicie spłonął, a dzisiejsze budynki zostały wzniesione w XIX i XX wieku. Na spacer należy wybrać się na pierwszy deptak, którym stanowi droga Sienkiewicza.
To pomieszczenie historycznych zabytków, gdzie zabudowa secesyjna wiąże się z nowoczesną. Nad miastem góruje Pałac Biskupów Krakowskich umieszczony na Wzgórzu Katedralnym, dawna rezydencja duchownych, wprowadzona do rejestru zabytków. Budowla jest świetnie zachowanym barokowym zamkiem w Polsce pierwszej połowy XVII wieku. Położony nieopodal Czerwony Szlak turystyczny zaprowadzi nas do najpiękniejszych miejsc tego atrakcyjnego miasta. Jedną z popularniejszych atrakcji województwa świętokrzyskiego jest niewątpliwie Sandomierz. Zwany ze względu na bliskie danie „Małym Rzymem”, zlokalizowany istnieje na siedmiu wzgórzach Wyżyny Sandomierskiej. Mieści się tutaj aż 120 zabytków, oraz do najważniejszych należą: Ratusz, Rynek, Brama Opatowska, Synagoga, czy Katedra.
Warto też zobaczyć piękne kamienice, które powstały teraz w XV wieku i sprzyja je bogactwo architektonicznych detali. Opatów to idealne miejsce, pełne budowli z okresów romańskich. Koniecznie należy zobaczyć Rynek z Ratuszem, czy Bramę Warszawską. To szczególna brama miejska, która wzięła się do swoich klimatów. By zobaczyć miasto z kolejnej części warto zwiedzić podziemia, czy tak zwaną Podziemną Trasę Turystyczną. Szlak ma 400 metrów długości i kontynuuje przez 40 piwnic, a najniżej położony punkt zawiera się 14 metrów pod ziemią.
Magia podań i legend – Góry Świętokrzyskie
Miłośnicy obcowania z naturą także się nie zawiodą. Góry Świętokrzyskie są najstarsze w Polsce, najwyższym szczytem jest Łysica (614 m. n. p. m. ). Wspinaczka nie będzie odpowiedzialna, gdyż góry są stosunkowo niewielkie, a szlaki nie chodzą do wymagających. Najpiękniejsze obszary przyrodnicze znajdują się pod opieką Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który zaistniał w 1950 roku.
W jaskini „Raj” i Lipniku odkryto najstarsze ślady życia człowieka w współczesnym kraju, datowane na czas paleolitu. Góry Świętokrzyskie to dodatkowo miejsce, któremu uroku dodają liczne historie i podania ludowe, modne są też o sabatach czarownic. Łysa Góra, drugi pod względem wysokości szczyt (595 m. n. p. m.) to pomieszczenie obrzędów dawnych Słowian, oddawano tu cześć pogańskim bóstwom.
Szlakiem domów i zamków – Kurozwęki, Krzyżotopór, Oblęgork
Kurozwęki to pomieszczenie, które nas zaskoczy. Możemy tu podziwiać nie tylko pałac z lochami i labiryntami, ale także największą hodowlę bizonów amerykańskich. Zaistniał w XIV wieku jako obiekt o charakterze obronnym. Stanowi obecne jedyny z najdalszych, murowanych domów w Polsce. Dom jest przydatny dla zwiedzających także ważna go zwiedzać z przewodnikiem. W Oblęgorku zawiera się rezydencja, w której zajmował Henryk Sienkiewicz.
Obecnie została zmieniona w muzeum poświęcone polskiemu Nobliście. Pierwsze wiadomości o tym pomieszczeniu pojawiły się teraz w XVI wieku. Budowa zamku Krzyżotopór w Ujeździe podjęła się w 1620 roku, a zrealizowała w 1644, była wówczas piękna warownia otoczona bastionami, najpopularniejsza w Europie do momentu powstania Wersalu. Do dziś zatrzymały się mury oraz niektóre sklepienia, a obiekt wciąż zachwyca swoim rozmachem.
Województwo świętokrzyskie wyróżnia cały wachlarz atrakcji turystycznych. Zachwyca nie tylko historycznym bogactwem, ale również pięknem przyrody.
Piękne miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie